VšĮ steigimas įmonėms ir organizacijoms

VšĮ steigimasViešosios įmonės* steigimas nėra sudėtingas procesas, tačiau jis, kaip ir visi kiti, reikalauja papildomo laiko ir resursų. Paprastai daugiausiai laiko sugaištama paruošiant teisingą dokumentaciją – įsteigimo dokumentus, valdymo struktūrą ir kitus VšĮ veiklą numatančius dokumentus. VĮ „Registrų centas“ blankų pildymas užima vos keletą minučių, tad tai tikrai nėra pagrindinis rūpestis. Vienas iš rūpesčių – registracijos vietos suteikimas, nes reikalingi visų savininkų patvirtinimai el. parašu. Nuomojantis patalpas tai yra gana sudėtinga procedūra, nes ne visada savininkai pageidauja registruoti dar vieną įmonę.

VšĮ steigimas, patikėtas profesionalams, neabejotinai sutaupo laiką ir pinigus. Net tada, kai steigia įmonė, ar organizacija, turinti savus buhalterius, kurie visada yra užimti… Tad visada kyla klausimas – mokėti buhalteriams už viršvalandžius, ar nusamdyti tai atliksiančią įmonę?..

Viešoji įstaiga yra steigiama ne tik privačių asmenų grupės. VšĮ steigėjai dažnai būna įmonės ir valstybinės įstaigos, ginančios tam tikrus viešuosius interesus. Tokiu būdu visos ligoninės ir poliklinikos yra įsteigiamos valstybės, o ne vieno kurio gydytojo ar medicinos darbuotojų grupės vardu.

Tai labai patogu, nes įmonė, įsteigusi VšĮ negali gauti jokio pelno. Tuo tarpu jos darbuotojai gali dirbti tiek steigėjų įmonėje, tiek VšĮ ir gauti atlyginimą iš abiejų. Tokiu principu gali veikti ir darbuotojų profesinės sąjungos, tačiau komerciniams tikslams tokį darinį panaudoti irgi galima visiškai legaliai ir neslepiant mokesčių. Aišku, VšĮ turi vykdyti tam tikrą visuomenei naudingą veiklą – organizuoti tam tikras pramogas, laisvalaikį, arba mokyti tam tikrų įgūdžių bendruomenės narius, verslininkus ar užsieniečius. Dėl šios priežasties atsiranda VšĮ, kurių paskirtis nėra labai aiški. Tai būdinga renginių organizatoriams, kurie tik prisidengia viešuoju interesu, nors iš tikrųjų daro ir komercinius renginius. Uždirba, aišku, ne steigėjas, o eiliniai nusamdyti darbuotojai. Ar taikomos tam tikros mokesčių lengvatos? Į šį klausimą gali atsakyti jūsų buhalteris, plačiau susipažinęs su mokesčiais ir jų mokėjimo tvarka. MB lengvatas valstybė neseniai panaikino su trenksmu… Akivaizdu, kad lengvatų visada yra todėl VšĮ steigimas yra toks populiarus.

* Viešoji įstaiga – ne pelno siekiantis juridinis asmuo, kurio steigėjai gali būti privatūs asmenys ir juridiniai asmenys. VšĮ pelnas iš vykdomos ūkinės veiklos turi būti skiriamas būsimiems projektams rengti, samdytų darbuotojų atlyginimams, VšĮ ilgalaikio ir trumpalaikio turto įsigijimui, bet ne steigėjams.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *